Warszawa, 27 lutego 2023 r.

NIPIP-NRPiP-OIE.060.26.2023

Pani / Pan

Przewodnicząca / Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

 

Szanowni Państwo,

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi kwestii art. 26 ust. 5 ustawy z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2702 ze zm.) uprzejmie informujemy, iż ww. przepis jest nadal obowiązujący.

Zgodnie z przedmiotowym przepisem w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pielęgniarka lub położna, która nie wykonuje zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierza podjąć jego wykonywanie jest zwolniona z odbycia przeszkolenia po przerwie w wykonywaniu zawodu, pod warunkiem że przez pierwsze 3 miesiące wykonywania zawodu udziela świadczeń zdrowotnych pod nadzorem innej pielęgniarki lub położnej.

Wobec faktu, iż stan zagrożenia epidemicznego nadal trwa i zgodnie z dotychczasową praktyką był on przedłużany, pielęgniarka lub położna może aktualnie rozpocząć wykonywanie zawodu również w trybie określonym w art. 26 ust. 5 ustawy o zawodach pielęgniarki lub położnej. Ponosi ona natomiast ryzyko, iż w przypadku odwołania stanu zagrożenia epidemicznego nie spełni ona warunku posiadania 3 miesięcy stażu pracy pod nadzorem innej pielęgniarki lub położnej (warunku zwolnienia z odbycia przeszkolenia po przerwie w wykonywaniu zawodu).

Alternatywną drogą umożliwiającą powrót do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej pozostaje nadal odbycie przeszkolenia po przerwie w wykonywaniu zawodu (w trybie art. 26 ust. 1 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej).

Pielęgniarka lub położna ma prawo dokonać wyboru w jakim trybie zamierza odzyskać możliwość aktywnej pracy zawodowej.

Reasumując aktualnie pielęgniarka lub położna, która nie wykonuje zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, aby podjąć jego wykonywanie może: odbyć przeszkolenie w związku z niewykonywaniem zawodu pielęgniarki na zasadach określonych przez okręgową radę pielęgniarek lub położnych albo skorzystać z drogi alternatywnej określonej w art. 26 ust. 5 ww. ustawy.

 

Z poważaniem

(-) Mariola Łodzińska

Wiceprezes NRPiP